Sziasztok! Első bejegyzés gyanánt rögtön belevágnék a lecsóba :)
Egy adatbázisnak gyakran kell teljesíteni a következő feltételeket:
- Fusson több platformon. (Windows, Linux stb...)
- Ne tartalmazzon korlátozásokat. (Express editionok kilőve)
- Rendelkezzen egy használható procedurális nyelvel és legyen benne tranzakció kezelés.
- Legyen a fontosabb nyelvekhez, keretrendszerekhez kapcsolódási lehetőség.
- És ha egy mód van rá fizetni se kelljen érte.
A fenti tényezőknek az MS SQL Server a platform kötöttségen bukik meg, a MySQL-ért pedig fizetni kell. (Ha csak nem GPL alatt írsz programot). Ezzel szemben a PostgreSQL megfelel a fentieknek és BSD (kompatibilis) licenc mellett (használhatód arra amire akarod) lehet vele dolgozni.
A PostgreSQL telepítő készletét az EnterpriseDB oldaláról a javasolt leginkább letölteni. A .Net Driver-t pedig innen. Innen pedig további drivereket lehet letölteni. A telepítéssel nem kívánok sokat foglalkozni. (Next-next-finish valószínűleg több mindenkinek is sikerül :D)
Vágjunk is bele. Telepítést követően több eszközt is tudunk használni. PgadminIII vagy SQL shell segítségével tudunk utasításokat adni az adatbázisnak. Nyissuk meg a szimpatikusabbat (a PgadminIII grafikus ;D) kapcsolódjunk (a telepítés közben megadott jelszavakkal) majd hozzunk létre egy adatbázist. (PgAdminIII - Object Browser jobb gomb, a szerverre majd New Database vagy scriptként Create database teszt)
Ha kész az adatbázis akkor a következő kis minta táblát hozzuk létre, hogy kipróbáljuk a legkézenfekvőbb adattípusokat. (Ctr+E, vagy Tools/Query Tool útvonalon nyissunk SQL ablakot) majd adjuk meg a következőt.
CREATE TABLE teszt(
id BIGSERIAL, --ez így auto increment. (egyszer majd bemutatom, hogy ez hogy is van :D)
szoveg VARCHAR(50),
szoveg2 CHARACTER VARYING(50), --ez ugyanaz mint a varchar
datum DATE DEFAULT CURRENT_DATE, --ez csak simán dátumot tárol, és alapértékként a mai dátumot adja. Now()-ot is megadhatunk.
datumtimemal TIMESTAMP DEFAULT CURRENT_TIMESTAMP, --ez dátumot és időpontot is tárol alapból a rögzítés dátum és időpontját. Now()-ot is megadhatunk.
egesz INTEGER,
tort REAL, --de lehet double, numeric, decimal típus is
igazhamis BOOLEAN DEFAULT TRUE, --Truet jelent: 't', 'true', 'y', 'yes', 'on', '1' → False: FALSE, 'f', 'false', 'no', 'off', '0'
PRIMARY KEY(id), --elsődleges kulcs
UNIQUE (szoveg) --egyedi kulcs
);
Ha jól csináltuk, akkor létrejött a tábla és lefrissítve az Object Browser-ben láthatjuk is. Természetesen a PGADMIN-nal grafikusan is megcsinálhattuk volna a táblát, ám a deklarációk miatt hasznosabb volt most kézzel végrehajtani. Most adjunk meg néhány adatot is:
INSERT INTO TESZT (szoveg, szoveg2, egesz, tort) VALUES ('ELSŐ', 'ELSŐ SZÖVEG', 1, 1.1);
INSERT INTO TESZT (szoveg, szoveg2, egesz, tort) VALUES ('MÁSODIK', 'MÁSODIK SZÖVEG', 1, 2.2);
INSERT INTO TESZT (szoveg, szoveg2, egesz, tort) VALUES ('HARMADIK', 'HARMADIK SZÖVEG', 1, 3.3);
Vissza selectálva (SELECT * FROM Teszt) látnunk kell a csodát :)
Hát elsőre ennyi, ezek tényleg csak az alapok. Legközelebb bemutatom, hogy hogyan lehet kapcsolatot teremteni VB.Net programból a kis adatbázisunkkal.